Щороку на Вінниччині майже півсотні дітей страждають від домашнього насильства — цьогоріч одна дитина померла

Майже 17 тисяч дітей щороку опиняються в травмпункті Вінницької дитячої обласної лікарні, більш ніж півсотні з них потрапляють сюди через «виховання» батьків. Про це кореспондентці Vin-people розповів завідувач травмпункту Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Віталій Ціхоцький.

— У травматологічне відділення дитячої лікарні щороку звертається майже 17 тисяч хворих, яким надається екстрена невідкладна допомога за нейрохірургічною та щелепно-лицевою травматологічними формами. Відповідно надається екстрена невідкладна допомога в умовах травмпункту, при госпіталізації в стаціонарне відділення травматології, а також невідкладна допомога в операційній. Зустрічаємося з травмами опорно-рухового апарату: забої, вивихи, переломи. Кожен окремий випадок індивідуальний і ми надаємо необхідну допомогу залежно від типу травми, — ділиться інформацією лікар.

Причинами травм може бути як випадковість, так і побої дітей батьками — на жаль, такі випадки трапляються досить часто.

— Часто стикаємося з випадками, коли діти потрапляють у лікарню через те, що батьки їх побили або як вони це називають «виховували». Це насильство, а тому інформація про такі випадки відразу передається до поліції. Дітей госпіталізують у черепно-лицеве чи травматологічне відділення, залежно від локалізації травм. У практиці зустрічаємо струси мозку, переломи та забої кісток черепа, — говорить Ціхоцький. — Насильство над дітьми частіше зустрічається, коли діти ще зовсім малі, коли батько чи вітчим б'ють дитину. Надалі слідує звернення до поліції. Часто причиною травм стає недогляд за дітьми (66 стаття ККУ). За таке передбачена або адміністративна, або навіть кримінальна відповідальність.

З питанням про домашнє насильство редакція Vin-people звернулась з офіційним запитом у головне управління Національної поліції у Вінницькій області, на який отримали відповідь:

«Упродовж 2018 року постраждало 46 дітей внаслідок домашнього насильства, а з початку 2019 року зафіксовано 45 таких випадків. При цьому постраждалими визнають осіб, незалежно від того, чи проживають вони разом з кривдником чи ні — це люди, які мають будь-який ступінь спорідненості, мають спільні права та обов’язки. Від протиправних дій, пов’язаних з домашнім насильством, упродовж 2019 року у Вінницькій області загинула одна малолітня дитина».

До кривдника поліцейські можуть застосувати терміновий заборонний припис. Поліція може заборонити протягом десяти діб перебувати, проживати, контактувати з постраждалою людиною як на підставі її заяви, так і за власною ініціативою у разі існування загрози життю чи здоров’ю людини. При цьому заборона перебувати разом кривднику та постраждалій особі не залежить від того, кому належить помешкання: постраждалому, кривднику, є їхньою спільною власністю чи власністю третіх осіб.

— За вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб, — пояснює нам старший лейтенант поліції Сергій Мельник. — Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб. Окрім цього, за умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, передбачено законодавством України кримінальну відповідальність такої особи. За вчинення таких дій особа карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Аби уберегти дітей від протиправних дій з боку доросли, навіть їхніх батьків, редакція Vin-people закликає нас не бути байдужими й повідомляти про такі випадки в поліцію або служби у справах дітей.

 

Авторки: Людмила Салтан та Мирослава Слободянюк

Фото взято із сайту transkarpatia.net