Життя вінничан з алергією: як вберегти дитину від наслідків хвороби

Найвідоміше з алергічних захворювань — бронхіальна астма — зустрічається у 3—9% населення різних країн. Алергічний риніт (нежить), що поділяється на сезонний (поліноз) і цілорічний, є найпоширенішим алергічним захворюванням і зустрічається, відповідно, У 5—18% і 3—12% населення різних країн. Про алергію та її прояви журналістка Vin-people розмовляла з головним міським дитячим алергологом Людмилою Коцур.

— Алергологія — вузька галузь медицини, яка вивчає алергічні захворювання та реакції: справжні та псевдоалергічні, які пов'язані з непереносністю продукту. Це так звана «несправжня алергічна реакція». Тоді зустрічається відповідний висип у дитини. Поширеними є лактозна недостатність, — розповідає лікарка.
Алергологія виявляє справжні алергічні реакції та захворювання, їхні причини та механізм розвитку. У рамках науки вивчають також методи діагностики та призначають лікування. Якщо це справжнє алергічне захворювання, то ним займаються алергологи.

До алергічних захворювань належать бронхіальна астма, атопічний дерматит, алергічний риніт (цілорічний, сезонний), кропив'янка. Усі ці захворювання мають різні симптоми. При дерматиті та кропив'янці спостерігаються висипи на шкірі. При риніті — закладеність носа. Бронхіальна астма має прояви ядухи, утрудненого вдиху та видиху, свистіння в бронхах.

— Часто закладеність носа в пацієнтів зустрічаються навесні та восени, особливо, під час цвітіння різних рослин: трави, дерева, бур'яни. Також спостерігаються напади чхання та ринорея — виділення з носової порожнини великої кількості слизу. Симптомами бронхіальної астми може бути не лише ядуха, але й напади кашлю, — додає Людмила Коцур.

 З розмови дізнаємося, що алергію виявляють за допомогою спеціальних прик-тестів. Причин алергії може бути багато й далеко не всі можна виявити — наприклад, алергії на лаки, фарби. Але якщо в людини є підвищена чутливість до певних речовин, то їх потрібно уникати. Інакше імунна система починає захищатися у вигляді чхання, нежитю та кашлю.

— Тютюнопаління, як активне так і пасивне, підвищує чутливість бронхів до алергій. Тому ми попереджуємо батьків, що дитина не має дихати тютюновим димом. У дітей першого року життя, як правило, алергеном виступає харчовий продукт і прояви цього будуть на шкірі у вигляді висипів. Також може спостерігатися порушення в роботі кишково-шлункового тракту, коли дитина часто випорожнюється, погано набирає вагу, спостерігаються метеоризм та кольки, — каже Коцур.

Коли дитина дорослішає (у три-чотири роки) можуть з'являтися часті обструктивні бронхіти, коли відбувається спазмування дихальних шляхів. Дитині важко видихнути повітря й відбувається це з характерним свистом. Бронхи при цьому запалені, набряклі, дихальні шляхи звужені.

— У таких випадках назначається небулайзерна терапія, з допомогою якої знімається спазм та запалення. Дуже важливо підібрати правильне лікування. З шести-семи років у дітей починає проявлятися алергічний риніт — діти сплять з відкритим ротом, ніс закладений. Результатом можуть бути отити. Наступним спостерігається нелікований риніт, коли з'являються обструкції (бронхіт, бронхіальна астма). Зараз алергічні хвороби омолоджуються, — додає жінка.

За словами Людмили Коцур, зазвичай, батьки вчасно звертаються за допомогою до лікарів. Головне не забувати про те, що прояви алергії бувають різними.

— Хочеться звернутися до ваших читачів з порадами. Насамперед, батькам дітей першого року життя варто звертатися до алерголога, коли є стійкий висип, який не зникає при дотримуванні правил гігієнічного догляду за шкірою, наголошує лікарка. — По-друге, при утрудненому носовому диханні в дитини, нападах чхання, закладеності носа, які не супроводжуються підвищенням температури тіла й не виліковуються протягом десяти днів. Особливо, якщо такі реакції спостерігаються в сезон цвітіння. Потрібно звернутись до алерголога й коли дитина хворіє обструктивними бронхітами три-чотири рази на рік. Коли встановлений діагноз бронхіальна астма, то хвороба має контролюватися й дитина має бути не обмеженою в житті.

 

Авторка: Людмила Салтан

Фото взято з інтернету