«Грудне вигодовування знижує ризик смерті малюка внаслідок діареї чи пневмонії», — думка експерта

Годування грудьми — це абсолютно природно, адже самою природою закладено дати дитині те, що потрібно для її нормального психічного, фізичного та емоційного розвитку. Це харчування, турбота, безпека та любов. Потребу у фізичному контакті та теплі материнських рук дитина отримує одразу після пологів. Грудне вигодовування — найкращий та найбезпечніший вид годування, жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно цього зробити. Початок грудного вигодовування має відбутися протягом години відразу після народження дитини, це забезпечить високий рівень захисту немовляти від різних інфекційних захворювань.

Vin-people розпочинає рубрику про грудне годування, в якій ми поступово розкажемо про всі питання, які цікавлять матерів. А допоможе нам в цьому Вікторія Ліпська — консультантка з питань грудного вигодовування з досвідом роботи понад сім років, яка сама є мамою трьох хлопців.

 

— Яка користь для дитини в грудному вигодовуванні?

— Згідно з рекомендаціями ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї чи пневмонії, а в разі хвороби діти мають змогу швидше одужати. Також грудне вигодовування дає імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб, як, наприклад, астма чи діабет. Менші ризики й автоімунних хвороб. Крім того, діти, які отримували молоко матері в грудному віці, набагато рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння в старшому віці. Також грудне вигодовування знижує частоту випадків та рецидивів отитів.

— Яка користь для матері, яка годує?

— Як не дивно, але користь отримують і матері, які годують своїх немовлят грудьми. У них значно знижується ризик кровотеч після пологів, значно рідше виникають такі хвороби, як рак молочної залози, рак яєчників, ендометріоз, захворювання щитовидної залози. Годування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету другого типу, зменшується ризик розвитку післяпологової депресії. Грудне вигодовування також посилює зв’язок матері з дитиною, що сприяє зміцненню відносин у сім’ї.

— Що ж потрібно для успішного початку?

— Є декілька простих правил, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Вони допоможуть організувати грудне вигодовування, налагодити лактацію в матері та продовжувати годування стільки, скільки вона сама забажає.

1. Важливо якомога раніше прикласти дитину до грудей — упродовж першої години після народження. Це забезпечить успішний старт грудного вигодовування.
2. Для здорових матерів та дітей необхідно створювати умови для цілодобового спільного перебування разом.
3. Під час усього молозивного періоду й після прибуття молока дитина повинна отримувати лише материнське молоко, виключно до шестимісячного віку, без використання «мамозамінників».
4. Дитину необхідно прикладати до грудей так часто, як вона того хоче (годування на вимогу, а не за годинником).
5. Дитина самостійно визначає тривалість перебування біля грудей.
6. Нічні годування, а саме з третьої ночі до восьмої ранку, важливі для достатньої та довготривалої лактації.
7. Не потрібно мити груди перед та після годування.
8. Щоб зберегти правильне прикладання, зменшити ймовірність відмови від грудей, формувати нормальний емоційний зв’язок між мамою та дитиною, що перебуває на грудному вигодовуванні, важливо відмовитися від використання штучних замінників материнських грудей (годування з пляшки, сосок, пустушок тощо.

Варто пам’ятати:

На першому місці — завжди грудне молоко з грудей матері. На другому — грудне молоко не з грудей (зціджене). На третьому місці — донорське грудне молоко. На четвертому — замінник грудного молока за медичними показниками.

Якщо все ж таки матерям, які годують немовлят грудьми не вдається організувати його належним чином, потрібно звернутися до таких самих жінок, що годували грудьми своїх дітей не менше 1,5 року та мають успішний досвід, або звернутися до консультанта з питань грудного вигодовування, який очно допоможе розібрати ситуацію.
Авторка: Вікторія Ліпська

Фото взяті із сайту «Зростай малюк»