Чому корисно бути донором: думка лікарів

На Вінницькій обласній станції переливання крові закликають людей усіх груп приходити та здавати кров, адже попри те, що щоденно донорами стають від 30 до 70 вінничан, ферментів крові постійно не вистачає. Про те, як стати донором, про почесних донорів та роботу станції журналістці Vin-people розповіла заступниця головного лікаря Вінницької обласної станції переливання крові Олена Зеленська. 

— Потреба у крові є постійно, адже центр щоденно отримує замовлення від лікарень на компоненти крові для хворих на рак або в операційну. Незважаючи на те, що кров зберігається впродовж 42 діб, у нас вона на довго не залишається, а майже відразу відправляється хворим в лікарню, — розповідає лікарка. — Кожен донор у нас на вагу золота, адже незважаючи на велику кількість людей, крові постійно не вистачає. Щодня до нас приходить від 30 до 70 донорів. Але ми такі єдині в області, а хворі постійно потребують компонентів крові. Люди часто думають, що їхня кров не така цінна, як кров людей з іншої групою. І це велика помилка, адже кров потрібна всіх груп і резус-факторів.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», кожен донор, який прийшов здати кров, має право на деякі пільги. Він отримує відпустку на один день зі збереженням за ним середнього заробітку. Студенти ж отримують звільнення від пар. Якщо пацієнт здає кров у період щорічної відпустки, ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з наданням працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день здачі крові. Протягом року донори жінки можуть здавати кров чотири рази, а чоловіки — п’ять.

— Щоб стати донором, потрібно підготуватись. Весь список, що можна робити та що не бажано, є у нас на сайті, на сторінці у фейсбуку, — пояснює Зеленська. — Після того, як донора допускають до здачі крові, його пригощають сніданком: солодкий чай, булочка та печиво. Люди здають кров безкоштовно, але ми зобов’язані забезпечити обідом, щоб відновити втрачені калорії. Оскільки у нас немає столової, ми видаємо кожному з донорів 90 гривень компенсації.

До донорства не допускаються люди, які важать менше ніж 50 кілограмів. Існують також вікові обмеження — кров можуть здавати лише особи від 18 до 60 років. Але в Україні є випадки, коли люди вже за 70 регулярно здають кров. Лікарі також переконують, що це робити дуже корисно. Існує таке твердження, що люди, які здають кров, рідше хворіють на серцево-судинні захворювання та постійно знають стан свого здоров’я.— У донора береться 470 мілілітрів крові — це стандартна доза для всіх. 20 мілілітрів ми відправляємо на аналізи. Варто зазначити, що в нас дуже високий рівень перевірки крові, тому людина, яка вирішує стати донором, не лише допомагає людям, а й отримує безкоштовні аналізи на низку захворювань, — говорить Олена Зеленська. — Якщо аналізи крові здорові, за допомогою спеціального апарату її розділяють на компоненти: еритроцити та плазму. Далі компоненти проходять етап спеціального заморожування. Їх зберігають у відповідних контейнерах і використовують, коли є необхідність.

У самому центрі переливання крові із самого ранку вже сидять у черзі люди, які хочуть здати кров та допомогти іншим. Переважно в черзі стоїть молодь, серед них — і наша фотографиня Альона Кулизька.

— Стати донором було моєю мрією з 14 років. Не пам'ятаю, чого саме так захотіла тоді здати кров. Тільки пам'ятаю, що дівчині, яка хворіла на рак, потрібна була кров. У той момент я дуже за неї хвилювалась і почала читати, що потрібно, щоб здати кров. Перший пункт був мінімум 18 років. На жаль, дівчина тоді померла, тому стати донором і допомогти хоча б одній людині в цьому світі стало одним з найбільших моїх бажань. Тому відразу після свого дня народження пішла здавати кров, — розповідає дівчина.

Олена також розповіла нам, що серед вінничан є багато «Почесних донорів України», які здають кров регулярно протягом десяти років.

Авторка: Мирослава Слободянюк

Фото Альони Кулизької