Команда Vin-people приєдналась до всесвітнього флешмобу «День української хустки»

Команда медіапроєкту Vin-people поважає та цінує українські традиції, тому підтримує всесвітній флешмоб «День української хустки», який започаткували вінничанки Любов Завальнюк та Людмила Станіславенко. Докладніше про флешмоб та як можна до нього долучитися розповіли його організаторки.

Люди споконвіку шанували та цінували хустку, наділяли її магічними властивостями, використовували в обрядах, у побуті, під час радісних та сумних подій. Хустку вважали особливим сакральним предметом та реліквією, яку передавали з покоління в покоління. Протягом тривалого періоду вона була одним з головних елементів жіночого гардероба. Тому українки свого часу дуже старанно та серйозно підходили до вибору свого головного убору, продумували кожну деталь, оцінювали кожен візерунок. Саме хустка могла розповісти майже все про її власницю. Та й люди, зазвичай, оцінювали жінку (її статус, сімейний стан, характер тощо) саме за її хусткою.


— Якщо заглибитися в українську історію, то можна простежити, що з хусткою пов’язано ще й дуже багато розповідей, звичаїв, вірувань, легенд, повір’їв, — пояснює Людмила Станіславенко. — Здавна хустка символізувала і прихильність, і любов, і вірність, і прощання та скорботи. Вона слугувала і оберегом, і важливим ритуальним предметом. Вона супроводжувала людину впродовж всього життя, починаючи від народження. Хустку традиційно використовували, коли народжувалася дитина, а потім — на хрестинах. Матері обов’язково перев’язували хустками синів, коли проводили в армію, адже вірили, що вона берегтиме від усіх негараздів. На сватання дівчата виносили судженим хустки на знак згоди.

За багато років назбиралася численна кількість оповідок про хустку та її роль у житті людей. І сьогодні вкрай важливо відроджувати ці традиції та звичаї, переповідати ці красиві історії про вірне кохання та берегти цю спадщину. І саме започаткування та проведення всесвітнього флешмобу «День української хустки» сприятиме відродженню хустини як важливого, невіднятного елементу української культури, а також збереже її цінність для майбутніх поколінь.

— Я разом зі своєю подружкою Мирославою та представниками вінницької мечеті вже кілька років поспіль організовуємо Всесвітній день хіджабу. Це міжнародне свято, яке проводять у всьому світі вже шість років поспіль, —  розповідає Любов Завальнюк. — Останнього разу ми зрозуміли, що немає жодного всесвітньо відомого глянцю, на обкладинці якого була б жінка, вбрана в нашу хустку, проте є жінки в хіджабі. Наші знаменитості моделі, акторки, співачки — ніхто не вбирався в хустку. Тоді ми провели аналіз, чому жіночий аксесуар, який має великий сакральний сенс, так знецінено? Виявляється, що нам нав'язують стереотип, що хустка приховує жіночу красу. Але ж це не так! Вона, навпаки, підкреслює жіночу індивідуальність. Тому ми вирішили, що нашому жіноцтву треба відновити за допомогою хустки зв'язок з нашими предками! Мені вдалось знайшли однодумців в обличчі Людмили Станіславенко та її команди, разом з якими продумали концепцію. Наш захід спрямовано на те, щоб наше жіноцтво в усьому світі пишалося своїм корінням та традиціями! Хустина — це не просто аксесуар, це як мамине благословіння. У краї хустки жінки ховали усмішки, краями хустки витирали сльози, хустка оберігала від вітру та холоду, від лихого ока та злих думок, хустка приховує жіночі думки та плекає наші мрії. Тому кожна жінка, вдягаючи хустку, має пишатись тим, що вона є жінкою!

До свята долучилась велика кількість людей зі всієї Вінниччини, зокрема, й учні шкіл. Одним з перших долучився Деребчинський опорний заклад загальної середньої освіти I-III ступенів.— Ми вирішили взяти участь у флешмобі, тому що це щось новеньке-цікавеньке. Дівчата з легкістю підхопили ідею й самі продумали, як її втілити, — коментує Вікторія Андрущак. — Це також допоможе краще прищепити учням любов до України. Педагогічний колектив всебічно прищеплює любов до українських традицій: влаштовуємо родині свята, виховні загальношкільні свята, присвячені традиціям, бесіди, пошуково-краєзнавчі роботи, також є додаткові курси та гуртки. На День вишиванки велика кількість дітей приходить у них до навчального закладу, тому я думаю, наша робота не проходить марно.

Флешмоб підтримало також багато відомих вінничан, серед яких талановита художниця Анна Борачук.

 Кожен з охочих може приєднатись до флешмобу —  потрібно лише одягнути хустину й записати позитивне відео.

Авторка: Соломія Романова
Фото авторки