Екскурсоводи найбільшого музею України розмовляють п’ятьма мовами

Дуже часто вінничани ставлять собі питання — куди ж поїхати на вихідні? Щоб і не далеко, і було на що подивитись. Одним з таких місць є унікальний музей «Пирогово» у Києві. Його ще називають найбільшим музеєм в Україні, адже він розгорнувся просто неба на 150 гектарах зеленого поля. До музею дуже легко добратися, а отриманні там враження залишаться на все життя. Докладніше про музей розповість кореспондентка Vin-people.

 

Якщо ви зібрались прогулятись територією музею — будьте готовими до того, що взуття та одяг мають бути зручними, адже ви потрапите до справжнього українського села, розкинутого на безкрайніх просторах. Проте боятися не варто — якщо ви не любите ходити, можна взяти в оренду велосипед чи екскурсійний мініавтобус. Ми обрали пішу прогулянку на весь день і чудового екскурсовода Володимира, який нам розповів історію не лише музею, а й багатьох експонатів.

 — Музей народної архітектури та побуту в Пирогові побудували ще за часів радянської України, у 1961 році, але офіційно його відкрили лише через сім років. Експонати привозили з різних куточків України, зокрема, Середньої Наддніпрянщини, Слобожанщини, Полісся, Поділля, Карпат, — розповідає екскурсовод. — У музеї представлено шість головних етнографічних зон, які вміщують в собі 275 архітектурних експонатів народного будівництва. Садиби з сільськими хатами й господарськими будівлями сформовано з документальною достовірністю та згруповано відповідно до особливостей планування поселень того чи іншого історико-етнографічного регіону. Кожну з хатин тут прийнято вважати музеєм. У них зберігається більш ніж 70 тисяч старовинних експонатів.

Ми гуляли тут кілька разів, і з екскурсоводом сподобалось найбільше, адже він заводив нас до кожної хатинки, розповів про кожну споруду, призначення речей побуду, зацікавив прикметами й забобонами тієї чи іншої області.

— У нашому музеї намагаємось передати абсолютно правдиво побут селян до найменшого дріб’язку. Кожну версту населення — від бідних до багатих, яких колись називали куркулі, — зазначає екскурсовод. — Також у нас є школа, сільський майдан та церкви, більшість з яких діючі. У них можна зайти, помолитися й поставити свічечку за рідних. Музей полюбляють іноземці, останнім часом приїздить багато азіатів. Одна з наших працівниць розмовляє п’ятьма мовами,  у тому числі й китайською, тому всім туристам у нас комфортно.

Особливої колоритності музею додають народні майстри, які прямо сидячи на лавках, виробляють глиняний посуд, ляльки-моталки та прикраси. Є й народні музиканти, які грають на гуцульських інструментах і дозволяють туристам спробувати пограти самим.

Особливою прикрасою й чудовим місцем для фотосесій є млини, яких на території музею понад два десятки: 18 вітряних та 3 водяних. 

Гуляючи тут, ви точно не будете голодними, адже є ціла вулиця смаколиків, де прямо перед вами готують найрізноманітніші українські страви.

 

Музей розташований поблизу Києва, у селі Пирогів. До нього дуже легко добратись машиною — з Вінниці їхати три години. Від станції метро «Либідська» до музею їде тролейбус №11.

 

Авторка: Соломія Романова

Фото авторки