Трагічну історію молодої барчанки викарбували у двох словах на білому надгробку

На старовинному кладовищі у місті Бар, що на Вінниччині, збереглось багато давніх поховань, серед яких найбільше впадає в око великий білий пам’ятник із загадковим надписом «За що?». Це поховання 24-річної Катерини Іваніцької. Про трагічну долю цієї дівчини та її схожість із персонажем твору Івана Буніна «Легке дихання» ми розповімо читачам Vin-peopleВперше цією історією поділився вже, на жаль, покійний краєзнавець Микола Йолтуховський. Він розповів дві легенди про смерть загадкової дівчини, які дізнався від знайомих старожил. Пізніше історії надрукували в одному з випусків місцевої газети «Барчани».

Згідно з першою з версій, дівчину застрелив військовий, який був у неї закоханий, а вона не відповіла йому взаємністю. Відповідно до іншої версії, Катерина постраждала під час нещасного випадку на полюванні. Мовляв, молоді офіцери хизувались перед нею в умінні стріляти й з необережності влучили в дівчину.

Історії різні, але в кожній йдеться про те, що дівчина була із заможної родини, мала гарну освіту та була дуже вродливою, за що, імовірно, і поплатилась власним життям. Дивним є те, що навіть її фото з пам’ятника зникло.

На жаль, ми не дізнаємось справжньої історії загадкової смерті молодої дівчини, чий пам’ятник до сьогодні зберігся на старому міському кладовищі, як і не дізнаємось трактування викарбуваних слів «За що?». Але вона дуже схожа на сюжет чудової новели Івана Буніна під назвою «Легке дихання». Твір написаний автором у 1916 році. Це історія про дівчину Олю, яка цінувала в житті «легке дихання» й була застреленою на вокзалі військовим офіцером, який її кохав, але так і не зміг домогтися взаємності.

Підтвердження того, що Буніна надихнула на написання твору історія Катерини Іваніцької, немає, адже достеменно невідомо, чи був письменник знайомий з кимось з родини дівчини й чи знав про містечко Бар, хоча не раз бував на території сучасної України. Але сюжет «Легкого дихання» настільки «перегукується» з подіями з життя молодої барчанки, яка загинула за три роки до написання твору, що важко утриматись від проведення паралелей.

Довідка: Іван Бунін — російський та французький письменник, поет, перекладач та академік. Був лауреатом Нобелівської премії у 1933 році. Неодноразово бував в Україні, якою захоплювався.

Авторка: Мирослава Слободянюк
Фото авторки