У селі на Вінниччині збереглась столітня підземна церква

У селі Яришів Могилів-Подільського району, що на Вінниччині, до сьогодні збереглась підземна церква, побудована ще у 1920 році. У церкві досі проводять богослужіння, її відвідують та доглядають люди. Про це на своїй сторінці у фейсбуку розповіла місцева жителька та краєзнавиця Тетяна Мартинюк. Ми вирішили розказати про цю унікальну пам’ятку читачам Vin-people

З посту пані Тетяни ми дізнались, що заснував церкву житель села, чернець Агафодор (Шумлянський). Ще у віці 16-17 років з односельцями він відправився на Афон, де з дитинства мріяв жити. Там прийняв постриг і став Арсенієм.

Коли повернувся додому, чоловік жив з батьками, але батько не схвалював його вибору. У той час Агафодор задумав побудувати в рідному селі церкву на пожертви жителів навколишніх сіл. Це йому вдалося, і храм звели за вісім кілометрів від Яришева та за три кілометри від Слободи-Яришівської, просто серед поля. У радянський час цю церкву закрили й зробили з неї миловарню, яку згодом зруйнували. Після цього на власному городі Агафадор разом зі Сергієм Сердюком викопали підземну церкву, а зверху звели маленьку келію. Спочатку вони вирили звичайний погріб, а звідти, через тунель, можна було потрапити й у саму церкву, яку видовбали просто в скелі.Сама церква невелика — близько 15 квадратних метрів. Зроблений з дубових дощок вівтар, царські «врата», жертовник — усе збереглось з тих часів. Центральна частина також невеличка, округлої форми, зі склепінням.
У 30-х роках засновники церкви зазнали репресій.

До початку Другої світової війни Агафодор правив у підпільній церкві, про яку знала обмежена кількість людей. Проводив богослужіння й обряди чернець вночі. Можливо, храм й зберігся через те, що радянська влада про нього не знала. Для необізнаних людей це був просто погріб, в якому зберігався всілякий мотлох.

У підземному храмі й досі проводять богослужіння. Доглядає за ним пані Ольга.

 

Щоб бути з нами на зв'язку підписуйтесь на нашу сторінку у Фейсбуку Vin People - МедіаПроект.

Інформація та фото взяті зі сторінки Тетяни Мартинюк у фейсбуку