Вінницька вчителька розробила унікальний онлайн-ресурс для вивчення інформатики

Сучасні діти народжуються й виростають у часи стрімкого розвитку цифрових технологій, тож вчителі намагаються враховувати це при підготовці шкільних уроків. Вінницька вчителька інформатики Лілія Кушнір, що працює в комунальному закладі «Загальноосвітня школа №35 I-III ступенів ВМР», розробила віртуальне навчальне середовище з інформатики для учнів школи I ступеня. На ресурсі представлені розробки матеріалів, що спрямовані на інформаційно-методичне забезпечення процесу формування цифрового громадянства молодших школярів. Про свою авторську розробку жінка розповіла кореспондентці Vin-people.

— Стрімке розповсюдження цифрових технологій робить цифрові навички (компетенції) громадян ключовими серед інших навичок, — пояснює Лілія. — Наразі особливого значення набуває формування цифрового громадянства молодших школярів, оскільки сформованість цифрового інтелекту значною мірою визначає успішність у майбутній життєдіяльності. Тому завдання учителя — виховувати цифрового громадянина, тобто такого, який застосовує ефективні стратегії пошуку інформації (наприклад, ключові слова, звуження, деталізацію пошуку); послуговується надійними онлайн-ресурсами (базами даних, енциклопедіями, електронними книгами тощо); критично оцінює інформацію; працює не хаотично, а регулярно застосовує розроблену самостійно або за допомогою вчителя модель запиту, збору та використання інформації, оцінки якості отриманої інформації. Для розвитку сучасного школяра необхідно впровадження сучасних, креативних рішень, адже навчання традиційними засобами (в більшості випадків ще радянськими) їм нецікаве.За словами вчительки, для надання практичніших вмінь та навичок необхідний перехід від стандартних шкільних предметів до їхньої інтеграції, від зазубрювання інформації до вміння її ефективно шукати, аналізувати та систематизувати. Тому вчителька наполегливо працювала над накопиченням на одній платформі всіх необхідних матеріалів для навчання з курсу «Інформатика».

— В основі електронно-освітнього ресурсу закладена педагогічна технологія навчання Edutainment, тобто ігрове навчання, — продовжує Лілія Василівна. — Основна мета едьютейнмента — підвищити мотивацію до навчання, зробити процес засвоєння знань захопливішим, різноманітнішим, доступнішим. Тому всі матеріали ресурсу я поділила на блоки: «Вивчаємо», «Тренуємось», «Досліджуємо», «Міркуємо», «Цікавимось», що допомагає учням швидше опанувати нові знання, перевіряти вивчене, міркувати, досліджувати. Розроблені уроки наповнені пізнавальними іграми, інтерактивними матеріалами, навчальними відео, що суттєво підвищує мотивацію дітей до засвоєння нових знань, а також має позитивний вплив на їхні інтелектуальні здібності.Віртуальне навчальне середовище інформатики для школи I ступеня має назву «ЦИФРОВІЗІЯ» — це онлайн-ресурс, який у 2019 році в міському конкурсі «Ярмарок фахових сподівань» зайняв друге місце серед загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів міста Вінниці. Лілія отримала грамоту та сертифікат за участь у конкурсі «Кращий навчально-методичний посібник — 2019». Уже восени колектив закладу вирішив взяти участь у XI Міжнародній виставці в Києві «Інноватика в сучасній освіті-2019», де електронний посібник отримав перемогу та золоту медаль.— Найголовнішою перевагою матеріалів даного ресурсу є постійна зміна та вдосконалення. В онлайн-ресурсі «ЦИФРОВІЗІЯ» об’єднані найкращі інноваційні підходи у викладанні навчального матеріалу, щоб поліпшити якість навчання з інформатики учнів школи I ступеня, — вважає розробниця ресурсу. — Молодші школярі на уроках інформатики занурюються в матеріал-інтерактив та із захопленням складають динамічні пазли, розглядають інтерактивні плакати, а улюблена гра «Так чи ні», яка допомагає перевіряти правила техніки безпеки та безпеки в інтернет-мережі. Інтегровані вправи роблять навчальний процес по-справжньому цікавим для дітей. Такі вправи суттєво підвищують мотивацію учнів до засвоєння нових знань. Діти полюбляють перевіряти свої знання й відгадувати інтерактивні загадки. У забезпеченні творчої співпраці важливу роль відіграє й емоційне налаштування на урок, тобто правильний настрій, що налаштовує на навчання. Учень повинен «розкритися» ще до того, як приступить до засвоєння нових знань, адже тільки розкрившись емоційно, він зможе зануритися у нові знання.Учні виконують танцювальні фізкультхвилинки у форматі флешмобу, вгадують емоції та вчаться працювати в команді, роблять винаходи з конструктора «Лего» та докладають зусиль, щоб стати чемпіонами з інформатики. Нові цифрові медіа та платформи запускають щороку, учні отримують до них доступ, не маючи належної підготовки. Інформація стала доступнішою, але при цьому надлишковою і навіть «токсичною».

— Раніше ключова навичка полягала в тому, щоб інформацію отримати, зараз — щоб у ній розібратися, виокремити з потоку й оцінити адекватність джерела. Особливо це важливо для наших дітей, — розповідає Лілія. — Діти дуже часто піддаються кіберризикам, ігровій залежності, інтернет-цькуванням і грумингу, тому особлива увага на електронному ресурсі приділяється цифровій освіті та етикету, правилам безпечної роботи в інтернеті, відповідальності за свої дії та вчинки в глобальній мережі. Шукаємо й знайомимось з корисними сайтами в інтернеті, розвиваємо критичне мислення, здатність відрізняти хороший контент від шкідливого, вивчаємо цифрову безпеку. Вчимось розпізнавати ознаки кібербулінгу й фішингу та правильно на них реагувати, що є складовими елементами цифрового громадянства

Вінницька школа славиться здобутками своїх учнів та вчителів, адже має на посаді директора-новатора, мудру та освічену жінку, відмінника освіти України, Заслуженого вчителя України, яка нагороджена нагрудним знаком МОН України «Василь Сухомлинський» Тетяну Григорівну Нальотову-Дубкову. Жінка, як мудрий керівник, намагається підтримати кожного з колег та допомагає їм розвиватися у своїй роботі.— На посаді директора я вже 17 років і можу сміливо сказати, що «один в полі не воїн»: аби добитись результату, важливо мати дружню команду. Мені дуже пощастило, що мене оточують саме такі люди, які підтримують одне одного. Кожен допоможе чим може своїй колезі, підкаже, виправить, направить. І ми всі разом радіємо, коли отримуємо перемоги, — каже Тетяна Григорівна. — У нас загальноосвітня школа I — III ступенів, в якій навчається 1550 дітей. Вони постійно займають перші місця в багатьох конкурсах та олімпіадах — як міських, так і всеукраїнських. Варто також зазначити, що два заступники директора стали переможцями конкурсу «Вчитель року» й отримали почесне звання «Заслужений вчитель України». Взагалі я прагну робити так, щоб усі мої вчителі продовжували навчання й відвідували міські, обласні, всеукраїнські та всесвітні семінари, конкурси, виставки. Навіть зі своєю заступницею їздила в Нідерланди на Всесвітній конгрес вчителів переймати досвід, щоб доносити дітям найсвіжіші та найкращі знання. Педагогічна майстерність — це діяльність вчителя на рівні відомих зразків, викладених у методичних розробках і рекомендаціях, а творчість —  це завжди пошук і знаходження нового, це створення нових оригінальних підходів, окремих прийомів, що переростають у педагогічний досвід.Авторка: Мирослава Слободянюк
Фото авторки