Понад десять років притулок «Планета» дає дах над головою хвостатим

Чорні та білі, яскраво-руді та темно-коричневі, плямисті та смугасті, грайливі та спокійні, здорові та скалічені — понад двома сотнями собаками опікується вінницький притулок «Планета». Працівники закладу — люди з великої літери, найсправжнісінькі ентузіасти, яких вкрай рідко зустрінеш у житті. Практично не отримуючи заробітної плати за браком коштів, ці люди з дня у день намагаються задовольнити мінімальні потреби чотирилапих: двічі на день нагодувати ситною свіжою їжею, максимально зручно облаштувати вольєри, більш-менш підправити загальний стан притулку. У притулку побувала кореспондентка Vin-people.Засновницями закладу є громадські активістки та зоозахисниці Алла Шевченко та Валентина Царенко, які всі свої фінанси, сили та можливості вкладали в притулок. У 2006 році міська влада на їхнє прохання виділила в експлуатацію частину земельної ділянки за міською електромережею, яка й стала згодом домівкою для безпритульних покинутих собак. Три роки потому територію «Планети» вдалося розширити шляхом появи так званої «нової частини притулку». Обидва, так би мовити, корпуси притулку далеко не в найкращому стані й потребують ремонту.

 

Усі основні витрати покриваються завдяки волонтерським внескам — навіть чистка території (наприклад, дерева знаходяться в аварійному стані) та вивезення сміття. Як і кожен заклад, який потребує постійної допомоги небайдужих, притулок «Планета» не є винятком.

— Ми існуємо завдяки тим, хто нам допомагає, — зазначає директорка закладу Наталія Діхтярук, — Ми шукаємо людей — даємо клич в інтернеті (маємо свою спільноту в Facebook): «Друзі, така ситуація, притулок «Планета» потребує їжі/ліків/посуду і так далі». Радує, що люди відгукуються. Важко знайти людей, які зможуть привезти продукти чи ще щось. Скажімо, зламалась плита. Треба її десь купити, звідкись чимось привезти й так далі. На один прийом їжі йде один великий мішок кормосуміші. Для приготування їжі потрібні дрова. І так, одне за одним, тягне цілу низку потреб. Ми цінуємо будь-яку підтримку — інформаційну, фінансову, матеріальну. Частину коштів для хвостатих мешканців притулку «Планета» виділяє міський бюджет, одначе їх вистачає тільки на стерилізацію, дегельмінтизацію та перевезення. Собак не возять до клінік. На території притулку є місце, куди на виклик приїздить ветлікар та проводить операції одразу кільком псам.Наталія Діхтярук каже, що найгірше, коли до притулку підкидають цуценят.

— Їм важко виживати в наших умовах. Кожне цуценя потребує двох-трьох вакцинацій, а це великі гроші. Ми не завжди можемо вакцинувати, якщо нам їх підкидають п’ятеро одразу, — зазначає директорка притулку. — Але ми боремося, не залишаємо собачат напризволяще. Беремо участь у міському заході «Хвіст-Fest», намагаємося знайти для цуценят домівку й дбайливих господарів. Дорослих собак прилаштувати, звісно, складніше: вони не так легко йдуть на контакт, ластяться тільки до «своїх», кого вже знають, у кому впевнені, бо собаки — соціальні істоти, які, як і люди, хочуть спілкування, турботи, відчуття потрібності й захищеності. Кожен мій робочий день починається з того, що я вітаюся з собаками. Іду, кажу їм по черзі «привіт», гладжу за лапку, вушко, носик — і так обходжу всіх. Є в нас сліпі собаки, є вівчарка німецька з перебитими повністю задніми лапами, вона повзає. Звісно, постійно чогось не вистачає, постійно чогось треба, але ми намагаємося, щоб наші собаки були доглянутими, чистими.

 У найближчих планах — створення та розвиток сайту, де буде повна інформація про заклад, про волонтерів, фінансова звітність, фотографії тварин, список витрат та список потреб тощо. Планують також побудувати кілька нових вольєрів та зробити невеличкий ремонт уже наявних.

Адреса: Сабарівське шосе, 7, Вінниця, Вінницька область, 21000

Телефон: 097 251 4558

 

Авторка: Вероніка Ганай

Фото Катерини Христич