«Ми допомагаємо тим, хто допомагає іншим», — засновниця благодійного фонду «Подільська громада»

У місті Вінниця вже понад 11 років активно функціонує один з найвідоміших та найбільших фондів та території області — «Подільська громада». Журналістка Vin-people поспілкувалася з головою правління фонду Лесею Найчук, щоб дізнатися більше про фонд та напрями його роботи.

— Фонд має чітку організаційну структуру: вищим управлінським органом є, звісно, загальні збори учасників. Усі стратегічні рішення приймає наглядова рада, яка складається з тринадцяти осіб. Це люди з різних професійних сфер. Очолює раду Андрій Дручинський. А правління — це виконавчий орган, де працює чотири людини на постійній основі: голова правління, дві менеджерки та бухгалтерка. Маємо також представницьку раду. До її складу входять п’ять осіб, а головою є Віктор Бронюк, — пояснює Леся.

Місією фонду є активізувати громаду та об’єднати її ресурси для вирішення актуальних потреб.

— Ми розвиваємо локальну філантропію через два основних напрями: розвиток громадянського суспільства та підвищення соціальної відповідальності бізнесу. Ми точно знаємо, що сильна громада здатна розв’язувати власні проблеми своїми силами та ресурсами, але тільки за умови об’єднання та синергії всіх секторів: громади, ЗМІ, влади та бізнесу, — додає жінка.

— З інформації на вашому сайті нам відомо, що ви проводите конкурси грантів. Чи активно беруть у них участь та на що вони спрямовані?

— Тричі на рік ми проводимо конкурси грантів («Світлі вчинки», конкурс до «Аукціону проєктів» та конкурс від Молодіжного банку), і ще раз на рік оголошуємо стипендіальний конкурс від гурту «ТіК» для музично обдарованих дітей. На конкурс до «Аукціону», зазвичай, подають свої проєкти від дев’яти до 20 громадських організацій міста, з різноплановими ідеями, кожна з яких є важливою та корисною громаді міста. Комісія відбирає найкращі ідеї, які й презентуються під час «Аукціону проєктів». У 2019-му, наприклад, переможцями конкурсу стали проєкти: «Життя без залежності», «Права людини — для школярів», «Стань помітним!» та «Чисте місто − чисте сумління».

Окрім конкурсів грантів, реалізовуємо десять тематичних програм та близько 50 різних проєктів щороку. Наприклад, у 2015 році стартувала програма «Екологічне місто», завдяки якій у місті з’явилася система сортування відходів. У межах програми стартував благодійний проєкт зі збору вживаного одягу — встановили контейнери, куди люди можуть помістити одяг, а ті, хто потребують, звернутися до ФГ «Подільська громада» за телефоном 0432 61 20 72, щоб отримати його.

Цього року Фонд громади «Подільська громада» та ТОВ «Аграна Фрут Україна» стали генеральними партнерами такого класного та неймовірно корисного заходу, як «Вінницький напівмарафон».Я можу продовжувати перелік, і він буде дуже довгим. Головне те, що до усіх своїх проєктів ми намагаємося долучити якнайбільшу кількість вінничан. Кожен може долучитися до змін у місті доступними для нього ресурсами: присвятити свій час та поволонтерити, згенерувати ідею та втілити її разом, долучитись до розвитку громади коштами чи іншими матеріальними ресурсами.


— З якими проблемами стикається фонд?

— Часто це низька ініціативність. Щороку ми зустрічаємося зі зменшенням кількості заявок на конкурс проєктів.

 

— Як ви думаєте, з чим це пов’язано?

— Моя суб’єктивна думка — це пов’язано з тим, що організації пишуть проєкти до національних чи іноземних грантодавців, які мають значно більші грантові пули. Ми ж можемо запропонувати бюджети, які сформовані переважно місцевими ресурсами: коштами бізнесу чи простих містян. Ми націлені навчати писати перші гранти, вчити реалізовувати невеликі проєкти та долучатись до соціальних процесів у громаді.

— У зв’язку з цим, з якими словами ви хотіли б звернутися до вінничан?

— Наша громада — у наших руках. Не потрібно сподіватись на президентів, уряд, меценатів чи іноземні організації. Ми здатні самі змінювати свою громаду чи рідне місто на краще. Якщо ми будемо спроможні спільно діяти, ми станемо сильною та успішною громадою.

 

Авторка: Людмила Салтан

Фото надані головою фонду