Понад 20 років вінничанин розписує храми та малює ікони

Зайшовши до будь-якого храму, ми бачимо дивовижно розписані стіни, що доповнюють атмосферу духовності та величі. При цьому не задумуємося над тим, хто та якими засобами створив ці шедевральні розписи. Кореспондентці Vin-people вдалося поспілкуватися з художником Сергієм Довганем, який уже багато років займається розписами храмів.— Мій батько Михайло Довгань розписував церкви довгий час і навчав мене цього. Це ще з 1996 року, — розповідає художник. — Я вчився писати ікони та орнаменти. З того часу по сьогоднішній день працюю в храмах. З 2003 року почав робити це сам. Першу роботу отримав в Одеській області. Далі шукав інші храми, пізніше ж знаходили мене. На початку було складно й трохи страшно, бо від стіни під куполом не відійдеш, щоб подивитися, що виходить. Тому вчився відчувати. Коли забирається риштовка (пристосування, на якому стоїть художник), тільки тоді повністю бачиш роботу. Займаюся також живописом. Мав чимало виставок.

Сергій навчався в Миколаївській філії Київського університету культури та мистецтв, закінчив декоративно-прикладне відділення. З кінця дев’яностих років — учасник всеукраїнських та міжнародних виставок. Учасник багатьох пленерів, член НСХУ.

— Для того, щоб розписати храм, потрібно спочатку уявити, що має бути зображено та в якому стилі. Він може бути візантійський чи академічний. Я розписую в академічному стилі — реалістичному, — зазначає Сергій. — Після цього робляться ескізи, де вже є певне кольорове рішення. Стіни готуються до розпису — розкреслюються, де яка ікона має бути, де орнамент. Для орнаментів вирізається спеціальний трафарет. Орнаменти роблю під ліпку, з об’ємами.Художник також багато часу приділяє написанню портретів.

— Під час написання портрету найскладніше передати характер людини, її настрій. Це має бути не просто портретне зображення, але воно має бути живим, — переконаний Довгань. — Намагаюся малювати з натури, але в людей у наш час немає можливості сидіти багато годин та позувати, хоч це найкраще. Тоді можна познайомитися з людиною, що допоможе краще відтворити її характер на полотні.

Сергій також пише пейзажі, натюрморти. Любить виходити на пленер. Переконаний, що довкола багато краси. Ділиться, що тоді відчуває свободу та піднесення.— Багато часу я не вдома, але дружина Лілія підтримує й розуміє. З нею ми виховуємо трьох донечок: Валерію, Софію та Аделіну. Доньки, як усі діти, люблять малювати, а чи пов’яжуть з мистецтвом своє життя, покаже час, — каже художник.

Крім таланту до художнього мистецтва Сергій також має музичні здібності: грає на гітарі, акордеоні, фортепіано. Говорить, що музика — це його хобі.

Авторка: Людмила Салтан
Фото надані Сергієм Довганем