Сучасними піснями під акомпанемент бандур завойовує слухачів дует вінничанок

Дві вінничанки — 19-річна Ольга Клітинська та 16-річна Марія Петровська — створили неповторний музичний дует. Дівчата грають на бандурах, поєднуючи звучання старовинного українського народного інструменту із сучасними піснями. У власному творчому доробку мають як авторські пісні, так і обробки пісень інших авторів. З талановитими дівчатами поспілкувалася кореспондентка Vin-people.

Як розповідають самі музикантки, пісні в їхніх домівках лунали з дитинства, адже матері та бабусі обожнювали народну творчість. Це й підштовхнуло дівчат вступити до музичної школи, де вони провчились вісім років. Зараз вони навчаються у Вінницькому коледжі культури і мистецтв імені Миколи Дмитровича Леонтовича.— Я обрала саме бандуру, тому що коли я пришла в музичну школу та були вступні екзамени, перевіряли слух та наявність ритму. Мої батьки спочатку думали, що я буду танцювати, але в комісії сказали, що в мене є задатки гарного голосу. Потім мене почали водити по різних класах, де показували різні інструменти — гітару, фортепіано, баян, акордеон. Мені це не дуже сподобалось, а ось коли привели до класу бандури, там моя майбутня вчителька Савельєва Катерина Володимирівна заспівала пісню під бандуру про кота, який не хоче йти до школи. Мені дуже сподобалося і я вибрала саме бандуру, — згадує Ольга Клітинська.

Марія Петровська ж обрала бандуру тому, що співала народним голосом з дитинства й хотіла розвивати вокал.

— Бандура — це єдиний інструмент, з яким потрібно співати й акомпанувати собі, — зазначає вона.Ще з юних років дівчата брали участь у різноманітних музичних конкурсах по всій Україні, де отримували перші місця. Найпопулярніші з яких: «Волинський кобзарик», «Сурми звитяги», «Хортицький кобзар», «Чарівна бандура», «Мистецький храм», «Провесінь», «Татранська весна».

— Наш дует ma_the_ol — ще досить молодий гурт, що зародився два роки тому. Ми досить давно знаємо одна одну зі школи мистецтв, але ідея об'єднатись виникла, коли навчались у ВККІМ. Назва нашого дуету означає, що кожен соліст колективу — незамінний і неповторний, — говорить Марія. — Фішка нашого колективу в тому, що ми поєднуємо гру на старовинному українському народному інструменті з сучасними піснями. Але також наш репертуар складають і власні авторські пісні, і обробки пісень інших авторів.У дуету вже є пісня під назвою «Ти мій сон», яка встигла стати досить популярною серед містян після того, як була презентована на радіо. Дівчата також виконують переспіви з вже відомих композицій.

— Це окремий етап творчої діяльності дуету ma_the_ol, спрямований на підготовку до міжнародного проєкту «Україна-Грузія. На високій горі», ідейним засновником та організатором якого є Наталя Гайструк. Захід відбувся 22 грудня в молодіжному центрі «Квадрат». Ми представили авторську пісню вінницької поетеси та композиторки Наталі Гайструк «На високій горі». Саме для цього виступу ми зібрали команду. До нашого гурту приєднались: саксофон — Станіслав Сапожніков, дудук — Захар Євтушенко, ударні — Іоанн Мединський. Надалі плануємо продовжувати діяльність саме таким квінтетом, — говорить музикантка Ольга.Найбільше дівчата мріють про те, аби про їхній колектив дізналось якомога більше людей. І найближчим часом усі ми почуємо їхню авторську колядку.

— Нам подобається різна музика. Головне, щоб у ній був сенс, який зацікавить нас. Ми співаємо та намагаємось знайти особливий підхід до кожної пісні, аби передати почуття та задум композиції, — каже Марія. — Бандура — це ліричний інструмент, тому найкраще виходить співати та переспівувати ліричні пісні, аби доторкнутися до серця кожної людини. Зазвичай люди говорять: «ви зачепили нас за живе», або — «від вашого співу мурашки по тілу». Якщо пісня дуже сумна та багата словесним сенсом, люди можуть розплакатись.

Авторка: Мирослава Слободянюк
Фото надані Ольгою Клітинською